+ 48 (58) 712 86 41 biurogsa@gmail.com

Poznaliśmy laureatów I edycji konkursu „Na start!”.

9 września Stowarzyszenie Teatr ZNAK  i Fundacja Pomysłodalnia zaprosiły chętnych artystów, realizatorów i aktywistów kulturalnych do udziału w programie bezpłatnych rezydencji „Na start!”.

„Rezydencje Artystyczne „Na start!” to nieodpłatne pracownie i sale prób w Gdańskiej Szkole Artystycznej i Republice Marzeń.

Jeśli tańczysz, robisz teatr, malujesz, rzeźbisz, jeśli po prostu tworzysz.

Jeśli działasz w grupie lub solowo.

Jeśli masz ciekawy projekt do zrealizowania lub po prostu chcecie podziałać w grupie pasjonatów (niekomercyjnie)…

Udostępnimy Wam nasze komfortowe, nowoczesne i świetnie wyposażone sale nawet na parę miesięcy. Jedyny warunek to, by Wasza rezydencja zakończyła się realizacją, której premiera odbędzie się u nas.

Zapraszamy do nas!” (fragment ogłoszenia konkursowego, więcej tutaj)

Autorzy konceptu i organizatorzy przewidywali udostępnienie pomieszczeń dwóm inicjatywom, lecz w trakcie lektury zgłoszeń podjęli decyzję o radykalnej zmianie założeń. Dlaczego? O odpowiedź poprosiliśmy Janusza Gawrysiaka ze Stowarzyszenia Teatru ZNAK i Gdańskiej Szkoły Artystycznej, pomysłodawcę inicjatywy „Na start”.

– Minęło prawie 25 lat, kiedy z teatrem Znak, młodą alternatywną grupą, przybyliśmy do Gdańska. Tułaliśmy się długo po domach kultury, po salkach, różnych klubach, klubikach. Produkowaliśmy spektakle w halach stoczni jachtowych, prywatnych domach i ogródkach. W końcu trafiliśmy do Stoczni i tam przez dziesięć lat animowaliśmy czternaście różnych pracowni, współtworzyliśmy komunę artystyczną. Był to czas niezwykły, czas, którego efektem była Gdańska Szkoła Artystyczna i jej hybryda Republika Marzeń. Dziś nasze włości to kilkanaście nowoczesnych pracowni, ponad czterdziestu artystów nauczycieli, dwie sceny teatralne i prawie półtora tysiąca uczniów.

Doszliśmy do etapu. kiedy czas się podzielić i zaprosić tych z zewnątrz, bo przecież nie ma my i wy. Wszyscy tworzymy sztukę, więc, trawestując słowa Grotowskiego, nie boimy się dzielić i zapraszać tych innych, bo w końcu z my i wy zrobi się My. Pamiętam bardzo dobrze jeszcze jedno zdanie Grotowskiego, który cytował Indyjską mądrość: Jeśli masz studnię, to pozwól z niej czerpać innym, bo inaczej zalęgną się ryby i woda przestanie być zdatna do picia. Zapraszamy i już czekamy na laureatów pierwszej edycji i ich twórcze działania – mówi Gawrysiak.

na start

Komunikat Jury konkursu „Na start”

Na konkurs Rezydencje Artystyczne „Na start!” wpłynęło 10 zgłoszeń. Jury konkursu postanowiło rekomendować organizatorowi konkursu 8 propozycji. Lista rekomendowanych osób i grup w kolejności alfabetycznej:

Anna Andrzejewska / film
FenixFlox / fireshow
Magda Mucha / instalacja
Eliza Niedzielska z zespołem / teatr
Karolina Pielak / sztuki wizualne
Marysia Pyrek / teatr
Magda Sobieska z zespołem / improwizacje teatralne
Trzy Śliwki i Kompot / improwizacje teatralne.

Laureaci pierwszej edycji konkursu, po uzgodnieniach z organizatorem, przystąpią do realizacji projektów po 1 listopada 2019 roku.

Jury: Dorota Jułkowska – Przewodnicząca, Piotr Wyszomirski – członek.

Zapisz się na wakacje 2020